Archive | February 2014

One Tired Baby Girl

20140209-142253.jpg

I just love, love, love when she falls asleep on me. Beautiful!

Back Squats- A New Maximum

crossfit picture

 

We have been doing a lot of back squats in CrossFit.  My old best was 125# for 5 reps.  I have been working hard at the workouts and my new maximum for 5 reps is 145#.  Woo Hoo!  It is hard to up your max.

I find that it takes quite a few sessions to feel like I am getting any better at all, but then all of a sudden, I am better.  I guess it as they say, practice makes perfect.

We have been running more as the new year is moving forward and between that and CrossFit, I am feeling really good.  I love getting out there and getting my blood pumping and pushing myself to do things that are hard.

Now, let’s get something straight, I’m not totally into working out with no other things going on in my life.  I want to workout and then do the other stuff.  One 1 hour workout is all I want 5 days a week.  That leaves me time to rest and recover and do other things that I like.

How about you?  Do you workout?  Do you feel better when you workout?  Do you feel healthier when you workout?

January Totals For Grocery/Household Spending

money

I kind of fell off of the bandwagon already. Thankfully I put all charges on the credit card or in the checkbook, so I can look them up easily enough.

The problem is I’m lazy. That is why I haven’t posted the totals yet, I didn’t want to take the time and effort necessary to hold myself accountable. Just keeping it real.

So today I decided to stop being lazy and just do it. If you recall I spent $281.51 the first week. You can see that post here.

Week 2 I spent $356.25. That post is here.

My week three total was $362.76. That post is here.

My week four total is $278.72. My week five total is $264.26.

These weekly totals make my month of January total for household and groceries to be $1543.50!!! That sure seems like a lot of money.

Now, lets analyze this a little further. We are a family of 9. We very rarely eat out. We have 3 teenage boys and a 12 year old boy who eats like a teenager 🙂 I pack a lunch for my husband most days and 6 kids pack their lunch 5 days a week. 3 meals a day is 21 meals a week. 31 days in January. So 31 days times 3 meals is 93 meals. Then there are the toiletries for 9. Let’s not forget school supplies, activities, contributions, etc. that are ever-present for students. We had a chess club contribution this month, Valentines, etc. It all adds up so quickly.

For a simple number I took the $1543.50 total and divided it by 31 days. It equaled $49.78 per day. This number is skewed somewhat as I will be out of town for a week and I have bought ahead so that there is plenty of food and supplies while I am gone. I also purchased some things specifically for my trip and they are included in the January total.

I guess my point is that I need a baseline to know where I am now. And I need a baseline to see if I can do any better in the future. I think I can. Time will tell.

So, my goal for February is to do better than January. I want to hold myself accountable so I hope to get my total down to below $45 per day. It should be very doable since I have bought ahead and will be gone for a week. So far I feel like I have already won part of the battle because for the first time I know what I’ve spent, so I have a number that I can improve on.

How about you, how are you doing with goals etc. this year? Are you achieving them? Are you fighting the laziness like I am? Do tell !

Ann